2016 Cross Country results

Baylor Twilight Invitational
Women's 4K (2-0 in dual meets)
10. Susannah Lynch (14:24.8)
15. Christina Moralez (14:36.1)
24. Susie Kemper (15:10.8)
28. Brittany White (15:12.8)
30. Kylee Kittrell (15:15.4)
33. Shauna Pali (15:19.5)
34. Jennifer White (15:20.8)
38. Baylee Nelson (15:29.2)
40. Kellee McCann (15:31.3)
44. Tori Valka (15:43.2)
51. Cassidy Adams (15:56.6)
60. Victoria Junious (16:21.6)
62. Kacie Jo Corbin (16:27.8)
73. Kacie Mayberry (17:26.8)
74. Darrian Johnson (17:27.3)

Men's 4K (2-0 in dual meets)
1. Florian Lussy (12:13.7)
2. James Coleman (12:15.5)
5. Mike Lowe (12:22.1)
12. Alex Cleveland (12:31.7)
13. Kyle Maloney (12:32.5)
20. Tim Jones (12:42.0)
24. Hayden Murphy (12.52.8)
34. Ethan Davis (13:16.0)
38. Michael Johnson (13:23.0)
45. Zach Kirkland (14:48.6)

Gerald Richey Invitational
Women’s 5k – 6th place
17. Cassidy Adams (19:26.1)
26. Jennifer White (19:48.4)
34. Baylee Nelson (20:02.8)
37. Tori Valka (20:14.3)
51. Kacie Jo Corbin (21:45.0)

Men’s 5k – 2nd place
6. Tim Jones (15:49.9)
7. Hayden Murphy 15:58.1)
10. Zach Kirkland (16:16.6)
17. Ethan Davis (17:01.6)
27. Michael Johnson (17:57.1)

Ken Garland Invitational
Women’s 5k – 1st place
1. Susannah Lynch (18:01.3)
5. Christina Moralez (18:48.1)
10. Kylee Kittrell (19:13.5)
11. Brittany White (19:15.4)
15. Kellee McCann (19:26.2)
19. Susie Kemper (19:43.1)
21. Cassidy Adams (19:48.7)
24. Baylee Nelson (19:54.0)
26. Jennifer White (19:58.6)
34. Shauna Pali (20:16.6)
43. Tori Valka (20:50.7)
44. Kacie Jo Corbin (20:50.8)
49. Kacie Mayberry (21:15.0)
54. Victoria Junious (21:41.0)
58. Darrian Johnson (22:56.2)

Men’s 4 mile – 3rd place
8. Alex Cleveland (20:31.6)
10. Mike Lowe (20:38.0)
11. James Coleman (20:39.2)
18. Tim Jones (20:57.4)
19. Kyle Maloney (20:57.8)
20. Zach Kirkland (20:58.2)
39. Hayden Murphy (22:22.4)
40. Ethan Davis (22:42.3)

Chile Pepper Festival
Men’s 8k – 8th place
25. James Coleman (24:50.8)
31. Mike Lowe (24:56.5)
53. Alex Cleveland (25:30.5)
67. Kyle Maloney (25:52.9)
69. Tim Jones (25:56.5)
73. Zach Kirkland (26:03.8)
112. Hayden Murphy (27:07.4)
123. Ethan Davis (28:16.6)

Women’s 5k – 9th place
23. Susannah Lynch (17:32.8)
35. Christina Moralez (18:02.8)
44. Kylee Kittrell (18:10.4)
53. Cassidy Adams (18:22.5)
63. Kellee McCann (18:35.6)
66. Brittany White (18:38.1)
84. Susie Kemper (19:04.6)
88. Jennifer White (19:07.9)
94. Baylee Nelson (19:15.1)
113. Tori Valka (19:55.0)
121. Kacie Jo Corbin (21:10.2)

Pre-National Invitational
Men’s 8k – 39th place
131. Florian Lussy (25:28.3)
154. James Coleman (25:40.4)
198. Alex Cleveland (25:56.7)
226. Mike Lowe (26:19.5)
238. Tim Jones (26:37.2)
257. Zack Kirkland (27:11.6)
261. Kyle Maloney (27:29.6)

Conference USA Championships
Women’s 5k – 6th place
4. Susannah Lynch 17:19.0
19. Christina Moralez 18:02.2
32. Kylee Kittrell 18:35.0
40. Brittany White 18:47.5
45. Kellee McCann 18:56.9
52. Cassidy Adams 19:09.3
72. Baylee Nelson 19:43.8
73. Tori Valka 19:45.1
82. Jennifer White 20:14.8

Men’s 8k – 4th place
16. James Coleman 25:09.0
18. Florian Lussy 25:19.1
19. Mike Lowe 25:25.8
22. Alex Cleveland 25:34.6
30. Zach Kirkland 25.55.7
34. Kyle Maloney 26:04.2
37. Rick Nally 26:12.4
39. Tim Jones 26:21.5
64. Grady Frazier 27:58.2

NCAA South Central Regional
Women’s 6k – 12th place
23. Susannah Lynch 21:20.8
46. Christina Moralez 22:03.6
72. Kylee Kittrell 23:02.2
93. Cassidy Adams 23:45.1
120. Kellee McCann 24:40.1
123. Baylee Nelson 24:58.4
127. Jennifer White 25:24.2

Men’s 10k – 9th place
15. Florian Lussy 31:02.4
46. Mike Lowe 31:59.4
50. Alex Cleveland 32:06.8
64. Rick Nally 32:31.0
74. James Coleman 32:44.0
78. Kyle Maloney 32:56.7
101. Zach Kirkland 34:07.6

Cassidy Adams

• Placed 51st at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:56.6
• Placed 17th at the Gerald Richey Invitational with a time of 19:26.1
• Placed 21st at the Ken Garland Invitational with a time of 19:48.7
• Placed 53rd at the Chile Pepper Festival with a time of 18:22.5
• Placed 52nd at the C-USA Championships with a time of 19:09.3
• Placed 93rd at the NCAA South Central Regional with a time of 23:45.1

James Coleman

• Placed 2nd at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12:15.5
• Placed 11th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:39.2
• Placed 25th at the Chile Pepper Festival with a time of 24:50.8
• Placed 154th at the Pre-National Invitational with a time of 25:40.4
• Placed 16th at the C-USA Championships with a time of 25:09.0
• Placed 74th at the NCAA South Central Regional with a time of 32:44.0

Alex Cleveland

• Placed 12th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12:31.7
• Placed 8th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:31.6
• Placed 53rd at the Chile Pepper Festival with a time of 25:30.5
• Placed 198th at the Pre-National Invitational with a time of 25:56.7
• Placed 22nd at the C-USA Championships with a time of 25:34.6
• Placed 50th at the NCAA South Central Regional with a time of 32:06.8

Kacie Jo Corbin

• Placed 62nd at the Baylor Twilight Invitational with a time of 16:27.8
• Placed 51st at the Gerald Richey Invitational with a time of 21:45.0
• Placed 44th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:50.8
• Placed 121st at the Chile Pepper Festival with a time of 21:10.2

Ethan Davis

• Placed 34th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 13:16.0
• Placed 17th at the Gerald Richey Invitational with a time of 17:01.6
• Placed 40th at the Ken Garland Invitational with a time of 22:42.3
• Placed 123rd at the Chile Pepper Festival with a time of 28:16.6

Grady Frazier

• Placed 64th at the C-USA Championships with a time of 27:58.2

Darrian Johnson

• Placed 74th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 17:27.3
• Placed 58th at the Ken Garland Invitational with a time of 22:56.2

Michael Johnson

• Placed 38th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 13:23.0
• Placed 27th at the Gerald Richey Invitational with a time of 17:57.1

Tim Jones


• Placed 20th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12:42.0
• Placed 6th at the Gerald Richey Invitational with a time of 15:49.9
• Placed 18th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:57.4
• Placed 69th at the Chile Pepper Festival with a time of 25:56.5
• Placed 238th at the Pre-National Invitational with a time of 26:37.2
• Placed 39th at the C-USA Championships with a time of 26:21.5

Victoria Junious

• Placed 60th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 16:21.6
• Placed 54th at the Ken Garland Invitational with a time of 21:41.0

Susie Kemper

• Placed 24th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:10.8
• Placed 19th at the Ken Garland Invitational with a time of 19:43.1
• Placed 84th at the Chile Pepper Festival with a time of 19:04.6

Zach Kirkland

• Placed 45th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 13:23.0
• Placed 10th at the Gerald Richey Invitational with a time of 16:16.6
• Placed 20th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:58.2
• Placed 73rd at the Chile Pepper Festival with a time of 26:03.8
• Placed 257th at the Pre-National Invitational with a time of 27:11.6
• Placed 30th at the C-USA Championships with a time of 25:55.7
• Placed 101st at the NCAA South Central Regional with a time of 34:07.6

Kylee Kittrell

• Placed 30th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:15.4
• Placed 10th at the Ken Garland Invitational with a time of 19:13.5
• Placed 44th at the Chile Pepper Festival with a time of 18:10.4
• Placed 32nd at the C-USA Championships with a time of 18:35.0
• Placed 72nd at the NCAA South Central Regional with a time of 23:02.2

Mike Lowe

• Placed 5th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12:22.1
• Placed 10th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:38.0
• Placed 31st at the Chile Pepper Festival with a time of 24:56.5
• Placed 226th at the Pre-National Invitational with a time of 26::19.5
• Placed 19th at the C-USA Championships with a time of 25:25.8
• Placed 46th at the NCAA South Central Regional with a time of 31:59.4

Florian Lussy

• Placed 1st at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12:13.7
• Placed 131st at the Pre-National Invitational with a time of 25:28.3
• Placed 18th at the C-USA Championships with a time of 25:19.1
• Placed 15th at the NCAA South Central Regional with a time of 31:02.4

Susannah Lynch

• Placed 10th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 14:24.8
• Placed 1st at the Ken Garland Invitational with a time of 18:01.3
• Placed 23rd at the Chile Pepper Festival with a time of 17:32.8
• Placed 4th at the C-USA Championships with a time of 17:19.0
• Placed 23rd at the NCAA South Central Regional with a time of 21:20.8

Kyle Maloney

• Placed 13th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12:32.5
• Placed 19th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:57.8
• Placed 67th at the Chile Pepper Festival with a time of 25:52.9
• Placed 261st at the Pre-National Invitational with a time of 27:29.6
• Placed 34th at the C-USA Championships with a time of 26:04.2
• Placed 78th at the NCAA South Central Regional with a time of 32:56.7

Kacie Mayberry

• Placed 73rd at the Baylor Twilight Invitational with a time of 17:26.8
• Placed 49th at the Ken Garland Invitational with a time of 21:15.0

Kellee McCann

• Placed 40th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:31.3
• Placed 15th at the Ken Garland Invitational with a time of 19:26.2
• Placed 63rd at the Chile Pepper Festival with a time of 18:35.6
• Placed 45th at the C-USA Championships with a time of 18:56.9
• Placed 120th at the NCAA South Central Regional with a time of 24:40.1

Christina Moralez

• Placed 15th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 14:36.1
• Placed 5th at the Ken Garland Invitational with a time of 18:48.1
• Placed 35th at the Chile Pepper Festival with a time of 18:02.8
• Placed 19th at the C-USA Championships with a time of 18:02.2
• Placed 46th at the NCAA South Central Regional with a time of 22:03.6

Hayden Murphy

• Placed 24th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 12.52.8.
• Placed 7th at the Gerald Richey Invitational with a time of 15:58.1
• Placed 39th at the Ken Garland Invitational with a time of 22:22.4
• Placed 112th at the Chile Pepper Festival with a time of 27:07.4

Rick Nally

• Placed 37th at the C-USA Championships with a time of 26:12.4
• Placed 64th at the NCAA South Central Regional with a time of 32:31.0

Baylee Nelson

• Placed 38th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:29.2
• Placed 34th at the Gerald Richey Invitational with a time of 20:02.8
• Placed 24th at the Ken Garland Invitational with a time of 19:54.0
• Placed 94th at the Chile Pepper Festival with a time of 19:15.1
• Placed 72nd at the C-USA Championships with a time of 19:43.8
• Placed 123rd at the NCAA South Central Regional with a time of 24:58.4

Shauna Pali

• Placed 33rd at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:19.5
• Placed 34th at the Ken Garland Invitational with a time of 20:16.6

Tori Valka

• Placed 44th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:43.2
• Placed 37th at the Gerald Richey Invitational with a time of 20:14.3
• Placed 43rd at the Ken Garland Invitational with a time of 20:50.7
• Placed 113th at the Chile Pepper Festival with a time of 19:55.0
• Placed 73rd at the C-USA Championships with a time of 19:45.1

Brittany White

• Placed 28th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:12.8
• Placed 11th at the Ken Garland Invitational with a time of 19:15.4
• Placed 66th at the Chile Pepper Festival with a time of 18:38.1
• Placed 40th at the C-USA Championships with a time of 18:47.5

Jennifer White

• Placed 34th at the Baylor Twilight Invitational with a time of 15:20.8
• Placed 26th at the Gerald Richey Invitational with a time of 19:48.4
• Placed 26th at the Ken Garland Invitational with a time of 19:58.6
• Placed 88th at the Chile Pepper Festival with a time of 19:07.9
• Placed 82nd at the C-USA Championships with a time of 20:14.8
• Placed 127th at the NCAA South Central Regional with a time of 25:24.2


North Texas Mean Green