2007 Indoor Last Chance

Licensed to Flash Results, Inc.         Hy-Tek's Meet Manager 3/2/2007 08:33 PM
                        Arkansas Last Chance - 3/2/2007                       
                          Randal Tyson Track Complex                          
                      Univ.of Arkansas--Fayetteville, AR                      
                                    Results                                   

Event 1  Women 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Fissher              Sam Houston               7.67 
  2 Dominique Dawson             Arkansas St.              7.79 

Event 2  Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nadine Palmer                Florida                  23.42 
  2 Khrastal Carter              Texas A&M                23.77 
  3 Elizabeth Adeoti             Texas A&M                24.25 
  4 Jessica Fissher              Sam Houston              24.69 

Event 3  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chantae Bayne                Texas                    53.95 
  2 Katie Baker                  Texas A&M                54.09 
  3 Nathandra John               Texas Christian          54.37 
  4 Jasmine Lee                  Texas                    54.45 
  5 Ariel Burr                   New Mexico               55.15 

Event 4  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mable Kunihira               Oral Roberts           2:06.70 
  2 Lauren Hagans                Baylor                 2:08.92 
  3 Danielle Bradley             Baylor                 2:09.00 
  4 Alex Becker                  Tulsa                  2:12.47 

Event 8  Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jennifer Williams            Texas A&M                 8.40 
  2 Polly Hardy                  Clemson                   8.49 
  3 Shanae Steward               Northwestern              8.55 
  4 Amy Fleddermann              Arkansas St.              9.04 

Event 9  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Texas Christian                                     3:35.49 
  2 Baylor                                              3:37.10 
  3 Sam Houston State                                   3:45.82 

Event 11  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Casie Witte                  Nebraska                 1.78m    5-10.00
  1 Lacy Wilson                  Texas Tech               1.78m    5-10.00
  3 Amy Fleddermann              Arkansas St.             1.73m    5-08.00
  4 Theodora Xylaki              Boise State              1.73m    5-08.00

Event 12  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ashley Laughlin              Texas                    4.12m   13-06.25
  2 Lindsey Walesheck            Texas Tech               3.87m   12-08.25
  3 Elizabeth Boyle              Arkansas St.             3.87m   12-08.25
  4 Britany Parker               Kansas                   3.87m   12-08.25
  4 Amanda Alley                 Texas Tech               3.87m   12-08.25
  6 Brooke Demo                  Wichita State            3.87m   12-08.25
  7 Katie Stripling              Arkansas                 3.87m   12-08.25
  8 Laura Gjerde                 Kansas                   3.72m   12-02.50
  9 Libby Harmon                 Kansas                   3.72m   12-02.50
-- Jennie Sewell                Sam Houston                 NH           
-- Vanessa Maida                Texas-Arlington             NH           
-- Elise Birnbaum               Arkansas St.                NH           

Event 13  Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Shara Proctor                Florida                  6.23m   20-05.25
  2 Eleni Kafourou               Boise State              6.13m   20-01.50
  3 Margaret Glover              Tulsa                    5.89m   19-04.00
  4 Linda Buchholz               Clemson                  5.81m   19-00.75
  5 Liane Weber                  Clemson                  5.56m   18-03.00
  6 Dominique Dawson             Arkansas St.             5.47m   17-11.50

Event 14  Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Mamona              Clemson                 13.11m   43-00.25
  2 Shara Proctor                Florida                 12.96m   42-06.25
  3 Eleni Kafourou               Boise State             12.87m   42-02.75
  4 Brandi Stanfield             North Texas             12.71m   41-08.50
  5 Neidra Covington             Texas Christian         12.58m   41-03.25
  6 Candace Cabey                Florida                 12.54m   41-01.75

Event 15  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lindsay Neuberger            Wake Forest             14.96m   49-01.00

Event 16  Women Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Della Clark                  Clemson                 19.61m   64-04.00

Event 21  Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ravyn Hayward                Northwestern              6.73q  1
  2 J-Mee Samuels                Arkansas                  6.77q  2
  3 Delwayne Delaney             Texas Christian           6.78q  1
  4 Wallace Spearmon             Unattached                6.81q  1
  5 Jay Connaughton              Texas-Arlington           6.82q  1
  6 Richard Abu - Bobie          Texas A&M                 6.82q  1
  7 Courtney Thomas              Baylor                    6.85q  2
  8 Willie Perry                 Florida                   6.89q  1
  9 Marcus Pugh                  Oklahoma                  6.91   2

Event 21  Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ravyn Hayward                Northwestern              6.69 
  2 J-Mee Samuels                Arkansas                  6.69 
  3 Richard Abu - Bobie          Texas A&M                 6.76 
  4 Delwayne Delaney             Texas Christian           6.77 
  5 Courtney Thomas              Baylor                    6.83 

Event 22  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wallace Spearmon             Unattached               20.39   1
  2 Willie Perry                 Florida                  20.95   1
  3 Nate Probasco                Nebraska                 21.05   2
  4 Jay Connaughton              Texas-Arlington          21.18   2
  5 Travis Picou                 Air Force                21.28   1
  6 Scott Wims                   Nebraska                 21.31   1
  7 Marcus Pugh                  Oklahoma                 21.34   2
  8 Courtney Thomas              Baylor                   21.38   3
  9 Richard Abu - Bobie          Texas A&M                21.38   3
10 Micheal Courtney             Sam Houston              21.51   3
11 Lane Dennis                  Sam Houston              21.55   3
12 Chris Edison                 Sam Houston              21.84   2

Event 23  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Justin Oliver                Texas A&M                46.73   2
  2 A.C. Robinson                Texas A&M                46.95   3
  3 Drew Morano                  Colorado St.             46.97   2
  4 Tyson Gay                    Unattached               47.08   1
  5 Gaston Griffin               Texas - S.A.             47.43   2
  6 Derrick Williams             Unattached               47.55   1
  7 Dell Guy                     Texas Christian          47.59   3
  8 Jarrin Solomon               New Mexico               47.62   3
  9 Lukas Hulett                 Nebraska                 47.80   2
10 Jason Brooks                 Arkansas St.             48.81   3
-- Sekou Clark                  Unattached                 DNF   1

Event 24  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Prince Mumba                 Unattached             1:47.73 
  2 Shaun Smith                  Oral Roberts           1:47.80 
  3 Alex McClary                 Unattached             1:47.90 
  4 Kevin Hawkins                Air Force              1:49.54 
  5 Andy McClary                 Unattached             1:50.97 

Event 25  Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colin Costello               Arkansas               4:01.35 
  2 Idilio Campos                Texas-Arlington        4:13.89 
-- Micky Cobrin                 Arkansas                   DNF 
-- Seth Summerside              Unattached                 DNF 
-- Nephi Tyler                  Unattached                 DNF 

Event 26  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Hill                   Arkansas               8:06.24 
  2 Jeremy Johnson               New Mexico             8:08.61 
  3 Artur Kern                   Harding                8:11.22 
  4 Chris Barnicle               Arkansas               8:13.62 
  5 Julius Kosgei                Harding                8:14.34 
  6 James Strang                 Arkansas               8:17.82 
  7 Matt Munoz                   Arkansas               8:18.18 
  8 Juan Ortega                  New Mexico             8:25.75 
  9 Koby Styles                  Texas-Arlington        8:57.27 
-- Seth Summerside              Unattached                 DNF 
-- Josphat Boit                 Unattached                 DNF 

Event 28  Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 William Vesse                Texas - S.A.              7.90 
  2 Kallinka Pitt                Florida                   7.91 
  3 Kazmere Hill                 Arkansas St.              7.94 
  4 Sheldon Leith                Oklahoma                  8.02 
  5 Kirkland Thornton            E. Illinois               8.18 
  6 Jeremy Jackson               Baylor                    8.24 
  7 Jon McDowell                 Texas-Arlington           8.25 
-- Shawn Aronson                Arkansas St.               DNF 

Event 29  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Texas Christian                                     3:10.62 
  2 Sam Houston State                                   3:11.16 
  3 Nebraska                                            3:11.82 

Event 31  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Reilly McKay                 Arkansas St.             2.09m    6-10.25
  2 Mark Lee                     North Texas              2.04m    6-08.25
  3 Toby Edwards                 North Texas              2.04m    6-08.25
  4 James Jenkins                Arkansas St.             2.04m    6-08.25
  5 Brent Rosson                 Arkansas                 1.99m    6-06.25

Event 32  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Chip Heuser                  Oklahoma                 5.34m   17-06.25
  2 Matt Adkisson                Sam Houston              5.24m   17-02.25
  3 Scott Martin                 Oklahoma                 5.24m   17-02.25
  4 Jordan Scott                 Kansas                   5.09m   16-08.25
  5 Kyle Ellis                   E. Illinois              5.09m   16-08.25
  6 Kirk Cooper                  Kansas                   4.94m   16-02.50
  7 Jeremy Hull                  PV Unlimited             4.94m   16-02.50
  8 Jared Tuel                   Texas-Arlington          4.79m   15-08.50
  9 Chad Burnett                 Unattached               4.64m   15-02.75
-- Brandon Banda                Bell Ath.                   NH           
-- Michael Davis                Arkansas St.                NH           
-- Gordon Sasser                PV Unlimited                NH           
-- Ryan Hays                    Kansas                      NH           
-- Adam Sarafian                Arkansas St.                NH           

Event 33  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Trey Hardee                  Texas                    7.85m   25-09.25
  2 Mychael Stewart              Arkansas                 7.69m   25-02.75
  3 Bobby Evers                  Texas Tech               7.36m   24-01.75
  4 Daniel Quinn                 Arkansas                 7.30m   23-11.50
  5 Dermillo Wise                Oklahoma                 7.24m   23-09.00
  6 John Berry                   SE Missouri              7.17m   23-06.25
  7 Robert Rands                 Nebraska                 7.07m   23-02.50
  8 Shawn Aronson                Arkansas St.             7.01m   23-00.00

Event 34  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Fabian Florant               Unattached              15.47m   50-09.25
  2 Joseph Davis                 Texas                   15.43m   50-07.50
  3 James Jenkins                Arkansas St.            15.41m   50-06.75
  4 Zacharias Arnos              Boise State             15.39m   50-06.00
  5 Obe Eruteya                  E. Illinois             14.88m   48-10.00
  6 Daniel Quinn                 Arkansas                14.81m   48-07.25
  7 Elliot O'Hare                Texas                   14.52m   47-07.75

Event 35  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kevin Bookout                Oklahoma                18.75m   61-06.25
 

 

more headlines

Mean Green Online Store

Official Merchandise of Mean Green Athletics