Hall of Fame
Hall of Fame

North Texas Athletic Hall of Fame: Listing of members by year inducted

Breakdown of inductees by year (SPORT)

1981
Joe Greene (football)
Odus Mitchell (football)
Ray Renfro (football)
Johnny Stovall (football)
Ted Wright (football)
Don January (men's golf)
Wayne Rideout (men's T & F)
Choc Sportsman (men's T&F)

1983
Freddie Hopkins (men's basketball)
Pete Shands (men's basketball)
Ross Collins (men's golf)
Winton "Pop" Noah (T & F/FB)

1985
Jack Sisco (football)
Delmer Brown (men's T & F)
Elmer Brown (men's T & F)
Theron Fouts (coached all sports)
Dan McAlister (T & F/FB/BK)

1986
P.B. Stovall (football)
Ron Shanklin (football)
Abner Haynes (football)
E.O. "Doc" Hayes (men's basketball)
Alvin Chrisman (men's T & F)

1987
Fred McCain (football)
Francis Stroup (men's basketball)
Fred Cobb (men's golf)
Beulah Harris (BK & Tennis coach)
Charlie Turner (FB & BK)

1988
Herman Cowley (football)
Steve Ramsey (football)
John Savage (men's basketball)
Doyle Chrisman (men's T & F)
David Clark (men's T & F)
Bill Schmidt (men's T & F)
Terrance Myracle (BK/FB/Tennis)

1989
Joe Hamilton (men's basketball)
Billy Maxwell (men's golf)
Weldon Lucas (men's T & F)
Herb Ferril (FB letterman/golf coach)
Zeke Martin (FB/BK/Tennis)

1990
Kermit Boaz (football)
Jim Mudd (men's basketball)
Blaine Rideout (men's T & F)
J.B. Brock (BK/T & F)
Sam McLure (FB/T & F)
Bill Mercer (Radio)

1991
L.B. Morris (football)
Tommy Runnells (football)
Robet Shepard (football)
J.T. Smith (football)
Max Goldsmith (men's T & F)
Ken Bahnsen (FB letter/TN coach)
J.D. Moore (FB/BK/T & F)
Leo Vineyard (FB/BK)

1992
Carl Lockhart (football)
John Love (football)
Bobby Smith (football)
Lisa Risinger (women's basketball)
Leana Hocking (women's T & F)
Jack Elder (FB/T & F)
Charlie Johnson (FB/BK)

1993
Quincy Armstrong (football
Bill Carrico (football)
Vernon Cole (football)
Kenneth Lyons (men's basketball)
Fred Barnes (men's tennis)
Bill Copper (FB/T & F)

1994
Ruben Russell (men's basketball)
Leroy Winfield (men's basketball)
Bill Menefee (men's basketball)
Cecil Jerden (men's T & F)
Royal Kinder (men's T & F)
Crest Whitaker (BK/T & F)
Sandra Palmer (former cheerleader/LPGA)

1995
Roy Johnson (football)
Walt Parker (football)
Jim Eagle (football)
Joe Conrad (men's golf)
James Brewer (FB/T & F)
Welby Williams (FB/T & F)

1996
Ken Washington (football)
Fred Slack (football)
Willie Davis (men's basketball)
Isalene Jones (women's basketball)
Jimmy Weaver (men's T & F)
Fred Graham (SID)

1997
Dwain Bean (football)
Hayden Fry (football)
Beasley Reece (football)
Ken Williams (men's basketball)
Ken Garland (track & field)
Lanier Hester (FB/BK)

1998
Bill Bishop (football)
Bernard Jackson (football)
Felton Whitlow (football)
Johnie Riola (football)
Doyle Magee (men's T & F)
Luther Fambro (1998 - FB/T & F)

1999
Scott Davis (football)
Erric Pegram (football)
John Granger (men's golf)
Duane Abbey (men's T & F)
Richard Menchaca (men's T & F)
Olvis Hicks (T & F/FB)

2000
Mitch Maher (football)
Bill Brashier (football)
Dean Renfro (football)
Tony Worrell (men's basketball)
Clara Campbell (women's basketball)
Dennis Walters (men's golf)
Ray Womack (men's T & F)

2001
Jordan Case (football)
Cedric Hardman (football)
Jesse Ratliff (men's basketball)
Paul Patterson (men's T & F)
Joe Abbey (FB/BK)
Iseed Khoury (FB/Soccer)
Loyd Lowe (FB/T & F)

2002
Barry Moore (football)
G.A. Morre (football)
Dee Walker (football)
Bill Blakeley (men's basketball)
Bobby Greenwood (men's golf)

2003
Chuck Beatty (football)
Toby Gowin (football)
Glen Holloway (football)
Pat Riley (boxing)
Pat Kelley (men's basketball)
Dale Imel (men's T & F)

2004
Andy Everest (football)
Byron Gross (football)
Burks Washington (football)
Royce Womble (football)
Bill "Chick" Adams (men's T & F)
Ira DeFoor (Football/Equipment)

2005
Krista Davey (women's soccer)
Burkley Harkless (football)
Rudy Levarity (men's T & F)
Charles Shepard (football)
Brian Waters (football)
Lance White (football)

2006
Vidal Carlin (football)
Bill Eschenbrenner (men's golf)
Dick Lindsay (football)
Richard Lowe (men's soccer)
Troy Redwine (football)
Victor Rodriguez (men's T & F)

2007
Christy Johnson (women's soccer)
Jalie Mitchell (women's basketball)
Rosalyn Reades (women's basketball)
Bennie Rutherford (men's basketball)

2008
Chris Davis (men's basketball)
Brad Kassell (football)
Ken Kelly (track and field)
Marilyn Marin (women's soccer)

2009
Billy Dinkle (football)
Jimmy Gales (men's basketball)
Corina Marginas (volleyball)
Ja'Quay Wilburn (football)

2010
Patrick Cobbs (football)
Kevin Galbreath (football)
Mike Hagler (track and field)
Ben Moturi (track and field)


2011
Melinda Pina (women's soccer)
Johnny Quinn (football)
Bill Walters (track and field)
Bobby Way (football)

2012
Walter Chapman (football)
Brandon Kennedy (football)
Ron Linscomb (track and field)
C. Dan. Smith (football)
Jamario Thomas (football)

2013
Jim Cooper (football)
Scott Hall (football)
Heather Hutyra (women's soccer)
Ernie Kuehne (Fred McCain Award)
Corky Nelson (football)
Cody Spencer (football)

more headlines

09/27/2014 - W. Volleyball

Palileo Picks Up 300th Career Victory

Mean Green Online Store

Official Merchandise of Mean Green Athletics